Manekenu kopšana un glabāšana
Manekeni vieniem škiet kā lielgabarīta traucējoši priekšmeti, bet citi tos uztver kā lelles ar raksturu, kurām, lai tās labi justos, vajadzīgs savs "leļļu namiņš". Zināma taisnība ir gan vieniem, gan otriem. Lai runātu par manekenu kopšanu un glabāšanu, vispirms jātiek skaidrībā ar to, kas "lācītīm vēderā", jeb - kādi manekeni vispār mēdz būt.
MANEKENU TIPI
Skatlogu manekenus var iedalīt vairākos tipos - pilna auguma manekeni, nepilna auguma manekeni (parasti tas ir tors ar galvu un rokām, bet bez kājām), un dažāda garuma torsi, t.sk. arī šuvēju torsi. Tāpat, manekenus var iedalīt pēc to izgatavošanas tehnoloģijas un pielietotajiem materiāliem.
PLASTMASAS MANEKENI
Lētā "gala" manekeni parasti ir izgatavoti no augstā spiedienā formētas PE plastmasas, pēc kā vairāki elementi tiek savstarpēji sakausēti kopā. Šādi izgatavoti visbiežāk ir sastopami miesas krāsas torsi, bet pēdējā laikā arī pilna auguma manekeni. Šādi plastmasas manekeni un torsi ir visvienkāršākie apkopē, glabāšanā un ikdienas lietošanā. Parasti tie nebaidās no neakurātas apiešanās un biežas pārģērbšanas. Tie ir mazjūtīgi pret triecieniem un nejaušiem kritieniem. Arī putekļus un netīrumus tie pārdzīvo salīdzinoši viegli, jo tos var tīrīt gan ar mitru lupatiņu, gan vajadzības gadījumā, arī dažādiem sadzīves tīrīšanas līdzekļiem.
Tālāk, manekenus un torsus, pēc to izgatavošanas tehnoloģijas, var iedalīt trīs pamatgrupās - cietās plastmasas formētie manekeni, alumīnija formētie manekeni, un reālistiskie manekeni ar stiklašķiedras karkasu, ar ģipša un akrila apstrādi. Protams, ir arī citas tehnoloģijas, kā piemēram, daļēja vai pilnībā koka izmantošana. Bet par tiem šoreiz nerunāsim, jo to īpatsvars manekenu pasaulē ir salīdzinoši neliels.
CIETĀS PLASTMASAS UN ALUMĪNIJA MANEKENI
Cietās plastmasas un alumīnija formētie manekeni ir parasti ir dārgāki par plastmasas un putuplasta torsiem, toties tie ir "ilgdzīvotāji", jo viegli pārciešs ikdienas ķibeles un nebūšanas. Tos ir viegli kopt un uzglabāt, ja vien tiem nav dabīgi veidotās un krāsotas sejas, kas prasa attiecīgu rūpību.
DRĒBNIEKU JEB ŠUVĒJU MANEKENI
Vienkāršākie šuvēju manekeni tiek izgatavoti no formēta putuplasta. Putuplasta torsam tiek pārvilkts elastīgs pārvalks un pievienots koka vai metāla statīvs. Putuplasta korpuss ļauj šos manekenus izmantot šuvēja ikdienas darbā, jo tajos viegli var iestiprināt adatas. Savukārt pēc adatu noņemšanas nepaliek nekādas pēdas. Šos manekenus, to zemās cenas dēļ, bieži izmanto arī kā apģērbu manekenus veikalos un skatlogos.
REĀLISTISKIE STIKLAŠĶIEDRAS MANEKENI
Visbiežāk sastopami ir pilna auguma manekeni, kam pamatā ir stiklašķiedras "skelets" un galīgā apdare veikta ar ģipsi un akrilu/ akrila krāsām. Šādi manekeni ir piejami cenu grupās no pusotra simta eiro, līdz vairākiem simtiem, kā arī ekskluzīvākās versijās to cena var būt arī pāri tūkstotim eiro, par vienu manekena komplektu. Cenu ietekmē manekena izgatavošanā un apstrādē izmantoto materiālu kvalitāte, krāsas, detalizācija, kā arī ražotāja vārds.
Stiklašķiedras manekeni ir visjūtīgākie un prasa smalkjūtīgu apiešanos. Transportēšana un pārvietošana jāveic maksimāli saudzīgi. Savukārt pārģērbšana un uzstādīšana jāveic rūpīgi un bez steigas. Lakoto un krāsoto manekenu uzstādīšanu un pārģērbšanu ieteicams veikt izmantojot kokvilnas cimdus, jo uz lakotās virsmas viegli var atstāt roku nospiedumus. Pēc uzstādīšanas jāpārliecinās, ka pamatne ir novietota stabili un manekens nestāv "ļengani". Jāpārdomā manekena atrašanās vieta, lai kāds steidzīgs pircējs nevarētu to nejauši aizķert un nogāzt.
Izvēloties lētākos stiklašķiedras manekenus, jārēķinās ar to, ka pēc pārģēbšanas, savienojumu vietās var sākt atdalīties krāsa un atlupt ģipsis. Dārgākie manekeni parasti ir izturīgāki par saviem "lētākajiem brāļiem" un ilgtermiņā tas atmaksājas. ŠĪ tipa manekeniem visvārgākās vietas parasti ir rokas, roku pirksti, galvas un seja. Attiecīgi vēlams par to piedomāt ikdienā.
Stiklašķiedras, kā arī krāsoto un lakoto manekenu tīrīšanai drīkst izmantot tikai mīksta auduma lupatiņas un, tikai nepieciešamības gadījumā, šķidros tīrāmos līdzekļus. Nekādā gadījumā nedrīkst izmantot abrazīvas tīrīšanas pastas vai skrāpējošas švammītes. Uzsākot tīrīšanu ar ķīmiskajiem līdzekļiem, ieteicams vispirms uz kādas neuzkrītošas vietas izmēģināt, vai izvēlētais līdzeklis nebojā manekena krāsu un laku, vai pēc tā nožūšanas nezūd spīdums un nerodas matējums.
UZGLABĀŠANA
Pilna auguma manekenu uzglabāšanai vislabāk būtu, ja ir iespēja, saglabāt oriģinālas kastes, kurās tos pēc nepieciešamības var novietot. Parasti manekeni tiek piegādāti izjauktā veidā, līdz ar to, transportēšanas kaste nebūt nav tik pat liela kā salikts manekens. Izjauktās detaļas, stiklašķiedras manekeniem, parasti tiek iesaiņotas atsevišķi, lai tās savstarpēji saskaroties neskrāpētos. Ja ir paredzēts manekenu ilgāku laiku neizmantot, tad labākais tā uzglabāšanas veids būtu sadalītā veidā, transporta kastē.
DAŽI NODERĪGI PADOMI
- Ja jums ir vairāk nekā viens manekens, tad sanumurējiet tos un katrai manekena detaļai, savienojuma vietā, pierakstiet šo numuru. Tas noteikti noderēs, jo visizplatītākā problēma, pēc vairāku manekenu izjaukšanas un novietošanas "vienā kaktā", ir grūtības ar pareizo kāju un roku atrašanu...
- Ja manekens ar stikla pamatni tiek noviets uz flīžu grīdas, rodiet iespēju novietot zem stikla pamatnes bieza auduma vai filca loksni. Stikla pamatnes viegli plīst, ja tās gadās neuzmanīgi uzstumt uz kādas negludas flīzes malas. Tāpat, šāds auduma gabals pasargās stiklu no saskrāpēšanas, kas parasti viegli notiek, ja uz grīdas ir pat nedaudz putekļu vai smilšu. Audumu piemeklējiet grīdas krāsā, lai tas nebūtu uzkrītoši redzams zem stikla pamatnes.
- Pārvietojot manekenus pa telpu, varat tos arī stumdīt novietojot zem manekena pamatnes jau iepriekš pieminēto filca gabalu vai biezu audumu. Ja manekens tiek pārnests, tad noteikti, ar vienu roku vajadzētu manekenu turēt pie stikla pamatnes. Ne reti gadās, domājot, ka pamatne pieskrūvēta pie manekena kājas, un to nepieturot, pārnesot tā nokrīt un saplīst.